انتخاب آسیاب صنعتی ادویه همواره به عنوان یکی از چالش های پیش روی صنایع غذایی قرار گرفته است. به طور کلی برخی از ادویه های موجود در صنایع غذایی دارای ماهیت فیبری بوده و همین امر موجب شده تا آسیاب کردن آن ها تا اندازه ذره دلخواه امری چالش برانگیز باشد. به همین دلیل می توان گفت که آسیاب صنعتی برای ادویه جات نیازمند تکنولوژی به خصوصی است که شرکت سمات صنعت سپاهان با توجه به دانش کافی توانایی رسیدن به آن را پیدا کرده است. در ادامه بیشتر به دستگاه مناسب برای آسیاب مواد غذایی فیبری خواهیم پرداخت.

طیف کاربری آسیاب صنعتی ادویه

 به طور کلی آسیاب صنعتی ادویه تولید شده توسط شرکت سمات صنعت سپاهان کارایی قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی دارد. این قابلیت ها سبب شده تا از این آسیاب بتوان در طیف گسترده ای از مواد استفاده کرد. به همین دلیل لازم است پیش از خرید آسیاب ادویه با کاربردهای دیگر آن بیشتر آشنا شویم.  از جمله کاربرد های آسیاب صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیاب انواع مواد معدنی تا سختی ۳٫۵ موس از قبیل بنتونیت، تالک و…

  • آسیاب سبوس برنج

  • آسیاب فلفل

  • آسیاب شنبلیله

  • آسیاب سدر

  • آسیاب پوست بلوط هندی

  • آسیاب هلیله

  • آسیاب جو

  • آسیاب گندم

ویژگی های آسیاب صنعتی ادویه

به طور کلی شناخت ویژگی های آسیاب صنعتی ادویه می تواند تا حد قابل توجهی صاحبان کسب و کار را در خرید این محصول یاری رساند. از جمله ویژگی های این دسته از آسیاب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت بالا

از جمله مهمترین ویژگی های آسیاب صنعتی ادویه می توان به ظرفیت بسیار بالای این دسته از محصولات اشاره کرد. به طور کلی این دسته از آسیاب ها در تیپ ها و نوع های گوناگونی طراحی و تولید می گردند. عموما ظرفیت آسیاب های صنعتی عموما بین ۲۰ کیلو تا ۲۰۰۰ کیلو در ساعت تخمین زده می شود.

توانایی تنظیم دانه بندی خروجی

از دیگر ویژگی های بسیار مهم آسیاب صنعتی ادویه تولید شده توسط شرکت سمات صنعت سپاهان، قابلیت تنظیم دانه بندی خروجی است. بسیاری از دستگاه هایی که در حال حاضر در صنعت میکرونیزه مواد غذایی فعالیت می کنند، توانایی انجام این کار را ندارند. این تجهیزات عموما از صفحات شبکه بندی شده برای دانه بندی ذرات خروجی استفاده می کنند. این صفحات دقت لازم را نداشته و از طرفی برای تغییر دانه بندی باید دستگاه خاموش و صفحه مورد نظر تعویض گردد. این در حالی است که آسیاب طراحی شده توسط محققین سمات صنعت قابلیت تنظیم دانه بندی خروجی از دستگاه را دارد. به این ترتیب تنها با تغییر یک ولوم بر روی تابلو در حین کار دستگاه می توان دانه بندی ذرات خروجی را کنترل کرد.

خرید آسیاب صنعتی ادویه | خرید آسیاب سپراتور

پاس کردن استاندارد GMP

یکی دیگر از ویژگی های آسیاب ادویه معرفی شده توسط شرکت سمات صنعت، پاس کردن استاندارد GMP است. این استاندارد یکی از معتبرترین استانداردهای موجود در زمینه تولید مواد غذایی است به گونه ای که سلامت مصرف کنندگان را به خطر نیندازد. یکی از مهمترین بند های ارائه شده در این استاندارد آن است که برای تولید مواد غذایی تمامی تجهیزات به کار گرفته شده باید از جنس استیل ضد زنگ باشند. خوشبختانه دستگاه طراحی شده توسط شرکت سمات صنعت این قابلیت را دارا است.

عاری از هرگونه گرد و غبار

یکی از ویژگی های بسیار مهم آسیاب صنعتی ادویه شرکت سمات صنعت، سیستم فیلتراسیون آن است. این سیستم که برای گردآوری غبارات موجود در سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، سبب شده تا ایرادات محیط زیستی و گرد و غبار به شدت در محیط کاهش پیدا کند.

معرفی آسیاب صنعتی ادویه

حال که ویژگی های آسیاب ادویه بیشتر آشنا شدیم، بهتر است به طور مفصل در ارتباط با این آسیاب بحث کنیم. آسیابی که شرکت سمات صنعت سپاهان برای انواع ادویه طراحی و تولید کرده است، تحت عنوان آسیاب سپراتور در بازار شناخته می شود. به طور کلی نمونه صنعتی این آسیاب ها به دلیل ماهیت عملکردی که دارند، از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

بیشتر بدانید: مشخصات فنی آسیاب سپراتور

آسیاب اصلی

یکی از مهمترین بخش های آسیاب صنعتی ادویه، آسیاب اصلی است. در این آسیاب یک دیسک چرخان با تعدادی چکش حضور دارد که با سرعت بسیار بالا در حال چرخش است. در اطراف این دیسک دوار، یک زره تعیین شده است. مواد از طریق ورودی وارد این آسیاب شده و به چکش ها و زره برخورد خواهند کرد.

سپراتور

 همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، یکی از مهمترین بخش های آسیاب صنعتی ادویه، تنظیم دانه بندی خروجی است. این کار توسط سپراتور انجام می پذیرد. سپراتور از تعدادی پره تشکیل شده است که با دور مشخصی دوران می کند. به این ترتیب به موادی که دانه بندی مناسبی دارند اجازه عبور داده و به موادی که از دانه بندی مناسبی برخوردار نیستند، اجازه عبور نخواهد داد.

بیشتر بدانید: قیمت آسیاب سپراتور و ویژگی های آن

سیکلون و بگ فیلتر

 از دیگر تجهیزات به کار گرفته شده در آسیاب ادویه می توان به سیکلون و بگ فیلتر اشاره کرد. این تجهیزات وظیفه جداسازی مواد از هوا را دارند. به گونه ای که هیچگونه گرد و غباری در محیط به وجود نیاید.

فن

فن از دیگر تجهیزاتی است که در خط آسیاب سپراتور مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی این تجهیز وظیفه دارد تا نیروی لازم را برای جابجایی مواد از درون آسیاب به سمت سیکلون و بگ فیلتر برای جمع آوری تامین کند.

جمع بندی

در کل می توان گفت که آسیاب صنعتی ادویه معرفی شده تحت عنوان آسیاب سپراتور یکی از به روز ترین و با کیفیت ترین آسیاب موجود در صنایع مواد غذایی به شمار می رود. این آسیاب ظرفیت مناسبی داشته و قادر به آسیاب انواع مواد فیبری است. از طرفی قابلیت دانه بندی این آسیاب سبب شده تا آسیاب سپراتور به عنوان یکی از پرطرفدارترین آسیاب های موجود در صنعت شناخته شود.