آسیاب میکرونیزه جت میل به علت ویژگی ها و مزایایی که دارد توانسته بسیاری از نیاز های صنایع معدنی را مبنی بر تولید پودر تا مش ۲۵۰۰ را فراهم کند. به طور کلی این دسته از آسیاب ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند موادی با سختی بسیار بالا را آسیاب کنند. از آنجایی که مکانیزم این آسیاب ها با سایر آسیاب های موجود در بازار متفاوت است، این آسیاب ها ویژگی های مخصوص به خود را دارا هستند.

نحوه عملکرد آسیاب میکرونیزه جت میل

به طور کلی آسیاب میکرونیزه جت میل با استفاده از فشار باد کار می کند. به این ترتیب کمپرسور، هوای فشرده را از طریق لوله ها به محفظه جت میل ارسال می کند. در جت میل بسته به ظرفیت و ریزی ماده نازل هایی تعبیه شده است. این نازل ها وظیفه دارند تا با کاهش فشار و افزایش سرعت خروجی، نسبت به خردایش مواد اقدام کند. در همین حین مواد از طریق ورودی به سمت مرکز جت میل ارسال می شوند. به این ترتیب مواد در وسط جت میل به دام می افتند. با به دام افتادن مواد در وسط جت میل، مواد به طور دائم با یکدیگر برخورد کرده و ریز می شوند. موادی که ریز می شوند از طریق جریان هوا به سمت بالا (سپراتور) هدایت می شوند. در سپراتور نیز عمل جداسازی ذرات درشت از ریز انجام شده و ذرات ریز به سمت سیکلون و بگ فیلتر هدایت می شوند.

بیشتر بدانید: ویژگی های دستگاه جت میل

ظرفیت آسیاب میکرونیزه جت میل به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی ظرفیت آسیاب میکرونیزه جت میل به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندازه ذرات ورودی

یکی از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار در ظرفیت آسیاب جت میل، اندازه ذرات ورودی است. به طور کلی هر چه سایز ذرات ورودی کمتر باشد ظرفیت آسیاب بیشتر خواهد شد. عموما با کاهش اندازه ذرات ورودی، زمان کمتری برای رسیدن به مش مورد نظر صرف خواهد شد و به این ترتیب ظرفیت آسیاب تا حد قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

آسیاب میکرونیزه جت میل | آسیاب جت میل

فشار هوا

از دیگر مواردی که بر ظرفیت آسیاب میکرونیزه جت میل تاثیر گذار است، می توان به فشار هوا اشاره کرد. به طور کلی هر چه فشار هوای ورودی بیشتر باشد، نیروی لازم برای خرد کردن مواد افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال عموما فشار ۶ تا ۸ بار برای آسیاب جت میل توصیه می شود.

دبی هوا

از جمله موارد بسیار مهمی که در ظرفیت آسیاب جت میل تاثیر گذار است، می توان به دبی هوا اشاره کرد. به طور کلی هر چه دبی هوا بیشتر باشد، ظرفیت آسیاب بیشتر خواهد بود. عموما دبی هوا تاثیر مستقیمی بر ظرفیت آسیاب دارد. شرکت های کمپرسور سازی در یک فشار ثابت می توانند کمپرسورهایی با ظرفیت های گوناگون تولید کنند.

بیشتر بدانید: ظرفیت آسیاب جت میل چقدر است؟

انواع آسیاب جت میل

به طور کلی آسیاب میکرونیزه جت میل دارای انواع گوناگونی است که از جمله پر کابردترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیاب جت میل Spiral

یکی از انواع پر کابرد آسیاب جت میل، آسیاب جت میل Spiral است. در این آسیاب ها نازل ها مماس بر محیط دستگاه قرار دارد. به این ترتیب مواد مماس بر یک مسیر دایره ای به طور مدام به یکدیگر برخورد می کنند تا آسیاب شوند. سپس از طریق خروجی از آسیاب خارج می شوند.

آسیاب جت میل Fluid Bed

در آسیاب میکرونیزه جت میل Fluid Bed نازل ها دقیقا مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. به این ترتیب در این نازل ها بزرگتر از نازل های جت میل اسپیرال بوده و تعداد آن ها بسیار کمتر است.