آسیاب پلورایزر یکی از به روز ترین و با کیفیت ترین تجهیزات به کار گرفته شده در صنایع معدنی و غذایی به شمار می آید. این آسیاب با توجه به ویژگی ها و خواصی که دارد در اکثر صنایع قابل استفاده است. این آسیاب که با نام آسیاب سپراتور نیز در صنعت شناخته می شود، به گونه ای طراحی شده است که دانه بندی قابل قبولی از خود ارائه دهد. در ادامه بیشتر با این آسیاب آشنا خواهیم شد.

نحوه عملکرد آسیاب پلورایزر

 به طور کلی عملکرد آسیاب پلورایزر مبتنی بر چرخش دیسک و چکش است. در این دسته از آسیاب ها عموما یک دیسک چرخان وجود دارد که در لبه های آن تعدای چکش قرار داده شده است. ورودی مواد در این آسیاب به گونه ای تعبیه شده است که مواد در هنگام ورود به محفظه آسیاب با چکش ها برخورد کند. با چرخش دیسک به موادر مورد نظر ضربه وارد می شود. به این ترتیب مواد به سمت زره دستگاه پرتاب شده و با برخورد های پی در پی آسیاب می شود. در مرحله بعد مواد از طریق فن مکش شده و به سمت سپراتور هدایت می شود.

سپراتور به نحوی طراحی شده است که دانه بندی ذرات را تعیین کند. با تنظیم دور سپراتور می توان اندازه ذرات خروجی را تعیین کرد. ذراتی که درشت تر از حد مجاز تعیین شده هستند، توسط سپراتور بازگشت داده می شوند. به این ترتیب این ذرات مجدد به محفظه آسیاب برگشت می شوند و مجدد فرآیند خردایش روی آن ها صورت می گیرد. در نهایت پودر مناسب از طریق لوله ها به سمت سیکلون و بگ فیلتر هدایت می شوند و بار نهایی از خروجی این دو تجهیز قابل جمع آوری خواهند بود.

ویژگی های آسیاب پلورایزر

آسیاب پلورایزر دارای ویژگی ها و قابلیت های متعددی است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندازه ذرات خروجی مناسب

به طور کلی اندازه ذرات خروجی آسیاب پلورایزر بسیار مناسب بوده و همین امر توانسته این آسیاب را از سایر آسیاب های موجود در بازار متمایز کند. به طور کلی آسیاب سپراتور به گونه ای طراحی و تولید شده است که بتواند مواد ورودی را تا اندازه مش ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ ریز کند.

ظرفیت مناسب

از دیگر ویژگی های آسیاب سپراتور می توان به ظرفیت آن اشاره کرد. به طور کلی این آسیاب با توجه به عملکردی که دارد، می تواند ظرفیتی معادل ۲ تن بر ساعت نیز داشته باشد. به طور کلی آسیاب سپراتور در تیپ ها و سایز های گوناگونی توسط شرکت سمات صنعت تهیه و تولید می شود. هر یک از سایزهای دستگاه برای ظرفیت به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاسیفایر به روز

از دیگر ویژگی های خط آسیاب پلورایزر می توان به کلاسیفایر به روز آن اشاره کرد. به طور کلی این آسیاب مجهز به تجهیز دانه بندی یا همان کلاسیفایر است. کلاسیفایر های به کار گرفته شده در این آسیاب به گونه ای طراحی شده است که ضمن دارا بودن کمترین دانه فراری بتواند بازدهی بسیار مناسبی را نیز داشته باشد. عموما کلاسیفایرهای طراحی شده توسط شرکت سمات صنعت سپاهان به گونه ای طراحی شده اند که بتوان تنها با تغییر در یک ولوم دانه بندی ذرات را کنترل کرد.

قابل استفاده برای طیف گسترده مواد

آسیاب پلورایزر با توجه به طراحی ویژه ای که دارد برای انواع مواد معدنی و غیر معدنی قابل استفاده است. عموما آسیاب کردن مواد فیبری مانند سبوس برنج، جلبک، داروهای گیاهی و … یک چالش بزرگ برای آسیاب ها به شمار می رود. با این حال آسیاب سپراتور به گونه ای طراحی شده است که بتواند علاوه بر مواد معدنی بتواند مواد فیبری را نیز اندازه مش گفته شده در بالا ریز کند. از همین رو این آسیاب یک گزینه بسیار مناسب در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی نیز به شمار می رود.

قابل استفاده برای مواد معدنی با سختی مناسب

عموما به وسیله آسیاب سپراتور نمی توان مواد معدنی با سختی های بسیار بالا را آسیاب کرد. عموما این آسیاب با توجه به نوع عملکرد به خصوصی که دارد می تواند مواد تا سختی ۳٫۵ موس را پوشش دهد. از همین رو برای بسیاری از مواد معدنی از قبیل، بنتونیت، کربنات کلسیم و … از این آسیاب استفاده می شود.

بیشتر بدانید: مشخصات فنی آسیاب پلورایزر

قیمت آسیاب پلورایزر

به طور کلی قیمت آسیاب پلورایزر به عوامل گوناگونی بستگی دارد. عواملی نظیر نوع مادع معدنی، سختی مورد نظر، نوع ماده فیبری مورد نظر، نوع کاربری، صنایع غذایی یا معدنی، استیل یا غیر استیل بودن بدنه آسیاب، ظرفیت و دانه بندی ذرات خروجی و … بستگی دارد. از همین رو توصیه می شود برای محاسبه قیمت آسیاب سپراتور با کارشناسان ما در شرکت سمات صنعت سپاهان تماس حاصل فرمایید.