شناخت انواع بالمیل می تواند تا حد زیادی افراد را در خرید این دسته از تجهیزات صنعتی یاری رساند. به طور کلی بالمیل ها در دسته بندی های گوناگونی قرار می گیرند و همین امر موجب شده تا انواع گوناگونی نیز داشته باشند. در ادامه قصد داریم تا به تفصیل به انواع آسیاب بالمیل موجود در صنعت بپردازیم.

نحوه عملکرد هر یک از انواع بالمیل

پیش از آن که بخواهیم با انواع بالمیل آشنا شویم، بهتر است در وهله اول با نحوه عملکرد این دسته از آسیاب ها بیشتر آشنا شویم. به طور کلی عملکرد آسیاب بالمیل براساس حرکت آبشار گونه این دسته از تجهیزات است. عموما در این آسیاب ها گلوله وجود دارد. با چرخش پوسته گلوله به همراه مواد موجود در آسیاب به بالا آمده و به صورت آبشار روی مواد و گلوله های دیگر می ریزند. این عمل سبب می شود تا حد قابل توجهی خردایش صورت گیرد. با توجه به آنچه که گفته شد، در بالمیل ها سایش گلوله ها نیز زیاد خواهد بود و از همین رو این نیاز وجود دارد که پس از گذشت مدتی نسبت به شارژ گلوله در بالمیل اقدام شود. اگر به توضیحات بیشتری نسبت به عملکرد بالمیل نیاز دارید، از لینک زیر استفاده کنید.

بیشتر بدانید: نحوه کار بالمیل + تجهیزات به کار رفته در آن

انواع بالمیل بر اساس سیستم خروجی

به طور کلی بالمیل ها بر اساس نوع سیستم خروجی به دو دسته تقسیم بندی می شوند. از جمله انواع بالمیل در این دسته بندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالمیل های ناپیوسته

یکی از انواع بالمیل های موجود در صنعت، بالمیل های ناپیوسته هستند. این دسته از بالمیل ها به گونه ای طراحی شده اند که به صورت متناوب کار کنند. به این ترتیب باید مواد وارد آسیاب شده و زمانی که به مقدار مشخصی رسید، ورود ماده متوقف شود. در مرحله بعد باید آسیاب کار کرده و زمانی که مواد به اندازه دلخواه ریز شدند، آسیاب متوقف شده و در نتیجه مواد از بالمیل تخلیه می شوند.

بالمیل های پیوسته

به طور کلی یکی دیگر از انواع بالمیل، بالمیل های کانتینیوس هستند. این دسته از بال میل ها به گونه ای طراحی شده اند که در حین کار بالمیل بتوان از آن خروجی دریافت کرد. به این ترتیب مواد به طور مداوم از طریق ورودی ها در بالمیل شارژ شده و در خروجی قابل بارگیری خواهند بود. این عمل سبب می شود تا حد زیادی حجم تولید افزایش پیدا کند. به طور کلی استفاده از این دسته از بالمیل ها مزایای بسیار زیادی دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش ظرفیت تولید

  • کاهش فضای لازم برای تولید مشابه با بالمیل های ناپیوسته

  • انجام عمل خردایش به صورت پیوسته

  • کاهش هزینه های مربوط به تولید

انواع بالمیل کدامند| آسیاب ریموند میل

انواع بالمیل بر اساس موقعیت سیستم انتقال قدرت

این احتمال وجود دارد که موقعیت سیستم انتقال قدرت در هر یک از انواع بالمیل متفاوت باشد. بر این اساس بالمیل ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم انتقال قدرت مرکزی

در این دسته از بالمیل ها سیستم انتقال قدرت در وسط بالمیل قرار دارد. به این ترتیب با قرار گیری موتور و یک کاهنده بالمیل حرکت کرده و عمل خردایش انجام می پذیرد.

سیستم انتقال قدرت در لبه

در برخی دیگر از انواع بالمیل، سیستم انتقال قدرت در انتها و یا لبه بالمیل قرار دارد. در این مدل نیز مشابه با سیستم انتقال قدرت در مرکز، از یک کاهنده برای به حرکت درآوردن بالمیل استفاده شده است.

انواع بالمیل بر اساس نوع سیستم انتقال قدرت

بالمیل ها بر اساس نوع سیستم انتقال قدرت نیز دارای تفاوت های بسیاری هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم انتقال قدرت مستقیم

در این دسته از سیستم های انتقال قدرت به کار گرفته شده برای بالمیل ها، از یک الکتروموتور با سرعت پایین استفاده می شود. به این ترتیب الکتروموتور به طور مستقیم به پینیون متصل شده و ما بین آن ها هیچ واسطه ای قرار نخواهد گرفت.

سیستم انتقال قدرت با تسمه و پولی

یکی دیگر از سیستم های انتقال قدرت رایج در انواع بالمیل ها، سیستم انتقال قدرت به تسمه پولی است. در این دسته از سیستم ها عموما در طی دو مرحله استفاده از تسمه پولی، سرعت موتور تعیین شده به سرعت مجاز بالمیل خواهد رسید. به طور کلی این دسته از سیستم ها عموما در بالمیل های ناپیوسته مورد استفاده قرار می گیرند.

 سیستم انتقال قدرت با گیربکس

این دسته از سیستم ها طرفداران بیشتری را در صنعت به خود جذب کرده اند. به طور کلی در این سیستم ها برای انتقال قدرت الکتروموتور به بالمیل، از یک گیربکس کاهنده استفاده می شود. عموما این دسته از سیستم ها در بالمیل های پیوسته مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بدانید: مشخصات فنی بالمیل

انواع بالمیل بر اساس شرایط عملکردی

از انواع بالمیل براساس شرایط عملکردی می توان به بالمیل تر و خشک اشاره کرد. در بالمیل های تر همراه با تغذیه مواد از طریق ورودی های در نظر گرفته شده، آب وارد محفظه خردایش می شود. محصول نهایی این دسته از بالمیل ها نیز به صورت دوغابی خواهد بود. این در حالی است که در بالمیل های خشک هوا در سیستم وجود دارد. به این ترتیب مواد از طریق هوا جابجا شده و در نهایت با استفاده از تجهیزات جدا کننده هوا از ماده جدا خواهد شد.