جت میل آزمایشگاهی یکی از پر کاربردترین تجهیزات به کار رفته در صنایع آرایشی، بهداشتی و به خصوص دارویی است. به طور کلی آسیاب جت میل به دلیل ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. عموما این دسته از آسیاب ها به نحوی طراحی و تولید شده اند که برای مواد تا سختی ۹٫۵ موس قابل استفاده باشند. از طرفی ویژگی ها و قابلیت های این دستگاه سبب شده تا حد قابل توجهی استفاده از این دستگاه توسط داروسازان مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی های جت میل های آزمایشگاهی

جت میل آزمایشگاهی به گونه ای طراحی شده است که نیاز صنایع کوچک به خصوص صنایع داروسازی را برطرف نماید. به طور کلی این دستگاه ویژگی های به خصوصی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم آلودگی ماده به آهن

از جمله مهمترین ویژگی های آسیاب جت میل آزمایشگاهی می توان به عدم آلودگی ماده به آهن موجود اشاره کرد. به طور کلی این ویژگی تا حد قابل توجهی به نحوه عملکرد این دستگاه وابسته است. عموما در این دستگاه هیچگونه قطعه فیزیکی وظیفه خردایش مواد را بر عهده ندارد. در این دستگاه سرعت هوای فشرده به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. به این ترتیب مواد با سرعت بسیار زیاد به یکدیگر برخورد کرده و در نتیجه عمل خردایش روی آن ها صورت می گیرد. به همین دلیل بسیاری از صنایع بهداشتی و به خصوص داروسازی از این آسیاب استفاده می کنند.

تولید ظرفیت گوناگون

از دیگر ویژگی های آسیاب جت میل آزمایشگاهی می توان به تولید ظرفیت های گوناگون اشاره کرد. به طور کلی این آسیاب به گونه ای طراحی شده است که ظرفیت های بسیار پایین در حد یک کیلوگرم بر ساعت تا ظرفیت های نسبتا بالا (در نسخه آزمایشگاهی) تا اندازه ۱۰ کیلوگرم بر ساعت را تولید کنید.

بیشتر بدانید: کاربرد آسیاب جت میل در داروسازی

قابلیت دانه بندی ذرات

در آسیاب جت میل آزمایشگاهی و همچنین جت میل نیمه صنعتی و صنعتی قابلیت دانه بندی ذرات وجود دارد. به طور کلی مکانیزم دانه بندی ذرات در نسخه های آزمایشگاهی و صنعتی و نیمه صنعتی با یکدیگر متفاوت است. در سیستم های صنعتی و نیمه صنعتی عموما برای دانه بندی ذرات از تجهیزی به نام سپراتور استفاده می شود. به طور کلی این تجهیز شامل یک ایمپلر دورانی است. این ایمپلر به گونه ای طراحی و تولید شده است که با چرخش خود ذرات درشت تر را به درون هوزینگ آسیاب برگشته داده و به ذرات ریز تر اجازه عبور داده شود.

بیشتر بدانید: مشخصات فنی جت میل صنعتی و نیمه صنعتی

در نسخه های آزمایشگاهی جت میل عموما به علت کوچک بودن فضای مورد نظر و کاهش حجم دستگاه از مکانیزم دیگری برای خردایش استفاده شده است. عموما در این دسته از تجهیزات با استفاده از نیروی گریز از مرکز دانه بندی انجام می شود. به طور کلی نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط جریان گردابه ای ذرات درشت تر را به سمت بیرون و ذرات ریز تر را به سمت مرکز دستگاه و خروجی هدایت می کند.

بدنه تمام استیل

از دیگر ویژگی های آسیاب جت میل آزمایشگاهی می توان به بدنه تمام استیل آن اشاره کرد. عموما متناسب با استانداردهای موجود در شرکت های داروسازی و مواد غذایی تمامی تجهیزات به کار گرفته شده باید از جنس استیل ۳۱۶ باشند و به همین دلیل در این دسته از جت میل ها عموما متریال استیل استفاده می شود.

کاربرد جت میل آزمایشگاهی

به طور کلی جت میل آزمایشگاهی برای کاربری های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از جت میل به واسطه ویژگی هایی که دارند دارای کاربری های گوناگونی نیز هستند. از جمله کاربری های جت میل آزمایشگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاربرد در صنعت داروسازی

  • کاربرد در صنایع آزمایشگاهی

  • کاربرد در آزمایشگاه های حساس به اندازه ذرات خروجی زیر ۵ میکرون

  • کاربرد در آزمایشگاه های حساس به آلودگی ناشی از آهن

  • و …