دستگاه آسیاب گندم یکی از تجهیزات مورد نیاز صنایع غذایی به شمار می رود. به طور کلی تجهیزاتی که در زمینه آسیاب گندم مورد استفاده قرار می گیرند دارای ویژگی های گوناگونی هستند. در حال حاضر جدید ترین و  بهترین آسیاب گندم، آسیاب سپراتور است. طراحی به خصوص این آسیاب سبب شده تا ضمن از بین بردن آلودگی های زیست محیطی، ظرفیت بسیار بالایی را نیز دارند. در ادامه به بیان ویژگی های این دسته از آسیاب های گندم خواهیم پرداخت.

مقایسه دستگاه آسیاب گندم جدید با نسخه های قدیمی

به طور کلی دستگاه آسیاب گندم که مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی و تولید شده است، مزایای بسیار بیشتری در مقایسه با دستگاه های قدیمی دارد. از جمله موارد قابل مقایسه با آسیاب گندم جدید و قدیمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت بالا

دستگاه آسیاب گندم که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، در مقایسه با سایر تجهیزات قدیمی تر ظرفیت بسیار بالا تری دارد. بر حسب اندازه ذره خروجی مورد نظر ظرفیت آسیاب سپراتور که برای آسیاب گندم مورد استفاده قرار می گیرد، حتی به ۲ تن بر ساعت نیز می رسد.

قابلیت تنظیم اندازه ذره خروجی

یکی از مهمترین ویژگی های دستگاه آسیاب سپراتور، قابلیت تنظیم اندازه ذره خروجی در حین کار با دستگاه است. به این ترتیب افراد می توانند در حین کار با دستگاه اندازه ذره خروجی را تغییر دهند. به طور کلی تجهیزات قدیمی که برای آسیاب گندم مورد استفاده قرار می گیرند، از صفحات  مش بندی شده برای تعیین اندازه ذرات خروجی استفاده می کنند. برای تغییر این صفحات نیاز است که دستگاه باز شده و مجدد صفحه مش بندی جدید روی آن قرار گیرد.

گرد و غبار و آلایندگی

از دیگر مواردی که می تواند در زمینه مقایسه دستگاه آسیاب گندم جدید (آسیاب سپراتور) و قدیم مورد بحث قرار گیرد، گرد و غبار و آلایندگی است. به طور کلی تجهیزات قدیمی که برای آسیاب گندم مورد استفاده قرار می گیرند، به شدت گرد و غبار تولید می کنند. این در حالی است که آسیاب سپراتور طراحی شده توسط شرکت سمات صنعت سپاهان دارای سیستم فیلتراسیون بوده و به همین دلیل است آلایندگی و گرد و غبار بسیار کمتری را دارا است.

بیشتر بدانید: مشخصات فنی آسیاب سپراتور

بخش های مختلف دستگاه آسیاب گندم تولید شده توسط شرکت سمات صنعت

به طور کلی دستگاه آسیاب گندم تولید شده توسط شرکت سمات صنعت از بخش های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محفظه خردایشگر

یکی از بخش های دستگاه آسیاب گندم محفظه خردایشگر است. در این محفظه یک دیسک چرخان حضور دارد که با سرعت بسیار بالا در حال دوران است. مواد از طریق ورودی به چکش های موجود بر دیسک برخورد کرده و با سرعت بسیار زیاد به سمت زره موجود در دستگاه پرتاب می شوند. این عمل سبب می شود تا حد قابل توجهی سرعت خردایش افزایش پیدا کند.

ویژگی های جدیدترین دستگاه آسیاب گندم | آسیاب سپراتور

سپراتور

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، یکی از بخش های بسیار مهم دستگاه آسیاب گندم طراحی شده توسط شرکت سمات صنعت، سپراتور است. این تجهیز به گونه ای طراحی شده است که بتواند اندازه ذرات خروجی از آسیاب را تعیین کنند. به طور کلی این تجهیز دارای یک پروانه با تعداد مشخصی تیغه بوده و با سرعت مشخصی دوران می کند. هر چه سرعت دوران این تجهیز بالا تر باشد، اندازه ذرات خروجی نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی تعیین اندازه ذرات در این تجهیز با استفاده از یک ولوم امکان پذیر خواهد بود.

سیکلون

از دیگر تجهیز به کار رفته در خط تولید پودر میکرونیزه آسیاب سپراتور، سیکلون است. به طور کلی سیکلون ها بسته به ظرفیت و cut size خود به دو دسته دبی بالا و بازده بالا تقسیم بندی می شوند. این تجهیز پس از سپراتور قرار می گیرد. وظیفه اصلی سیکلون ها جدا کردن مواد پودر شده از هوا است.

بیشتر بدانید: سیکلون غبار گیر مزایا و معایب استفاده از آن

بگ فیلتر

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، دستگاه آسیاب گندم تولید شده توسط شرکت سمات صنعت سپاهان دارای سیستم فیلتراسیون است. یکی از تجهیزات مهم این در این سیستم ها بگ فیلتر است. به طور کلی سیکلون برای مواد با اندازه زیر ۱۰ میکرون بازدهی مناسبی ندارد. از همین رو برای حذف این غبارات از هوا باید از بگ فیلتر استفاده کرد. بگ فیلتر قادر است این غبارات را از سیستم حذف کرده و هوای تمیز را در خروجی تحویل دهد.

فن

از دیگر تجهیزات به کار گرفته شده در خط آسیاب سپراتور می توان به فن اشاره کرد. به طور کلی فن وظیفه دارد تا نیروی لازم برای جابجایی مواد را تامین کند. به این ترتیب فن قادر خواهد بود مواد را از درون محفظه آسیاب خارج کرده و به سمت سیکلون و بگ فیلتر هدایت کند.