روش کار جت میل بر مبنای انرژی سیال است. به طور کلی از آسیاب جت میل عموما برای میکرونیزه کردن استفاده می شود. عموما این دسته از آسیاب ها قادر هستند مواد را تا اندازه ۵ میکرون ریز کنند. از همین رو بسیاری از صنایع حساس استفاده از این آسیاب ها را در دستور کار خود قرار داده اند. عموما صنایع دارویی، شیمیایی، معدنی استفاده می کنند. آسیاب جت میل عموما برای آسیاب رنگدانه ها، همچنین مواد حساس به دما، مواد ساینده و مواد حساس به آلودگی های ناشی از آهن آزاد به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، روش کار جت میل بر مبنای انرژی سیال است. عموما  در آسیاب های جت میل هیچگونه قطعه مکانیکی استفاده نشده و همین امر موجب می شود تا مواد به آهن آزاد آلوده نشوند. به طور کلی این دسته از آسیاب ها با استفاده از هوا و یا بخار با فشار بالا کار می کنند.

انواع آسیاب جت میل

پیش از آن که بخواهیم به بررسی روش کار جت میل بپردازیم، بهتر است در وهله اول با انواع آسیاب جت میل بیشتر آشنا شویم. به طور کلی آسیاب های جت میل به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیاب جت میل بستر سیالی

آسیاب جت میل بستر سیالی از جمله انواع آسیاب جت میل است که در آن نازل ها روبه روی یکدیگر قرار دارند. مبنای کار این آسیاب بر اساس برخورد ذرات با یکدیگر است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آسیاب جت میل اسپیرال

آسیاب جت میل اسپیرال نیز از دیگر انواع آسیاب جت میل است که در آن نازل ها در محیط یک دایره و با زاویه مخصوصی از یکدیگر قرار گرفته اند. در این آسیاب نیز مانند آسیاب بستر سیالی مبنای خردایش بر اساس برخورد ذرات با یکدیگر است.

بیشتر بدانید: مشخصات فنی آسیاب جت میل + انواع آسیاب جت میل

روش کار جت میل اسپیرال

روش کار جت میل اسپیرال بر مبنای هوای فشرده شده است. به طور کلی در آسیاب جت میل اسپیرال میکرونیزه کردن و طبقه بندی در یک محفظه کم عمق و استوانه ای صورت می گیرد. هوا یا بخار پرفشار در این محفظه از طریق نازل های طراحی شده مخصوصی که در فاصله منظم روی دیواره محیطی قرار گرفته اند، تزریق می شود. محور هر جت مماس بر محیط یک دایره کوچکتر، خیالی و متحدالمرکز است.

در حین کار، مواد در امتداد یک دایره مماس مهندسی شده وارد این گرداب می شوند و شتاب می گیرند. گرادیان های شدید سرعت در نزدیکی جت باعث می شود که ذرات معلق ماده با یکدیگر برخورد کرده و در اثر ساییدگی و برخورد اندازه خود را کاهش دهند. کاهش اندازه نتیجه برخوردهای با سرعت بالا بین ذرات خود ماده فرآیند است. لازم به ذکر است که هیچ تجهیز مکانیکی برای کاهش اندازه ذرات درگیر نیست. سیال جت از طریق یک خروجی در مرکز محفظه یا از بالا خارج می شود و ذرات میکرونیزه شده را با خود به سیستم جمع آوری سیکلون می کشاند. ذرات بزرگتر سنگین تر در محفظه سنگ زنی توسط نیروی گریز از مرکز نگهداری می شوند تا زمانی که به اندازه دلخواه میکرونیزه شوند

عوامل متعددی، چه عملیاتی و چه فیزیکی، بر ظرافت محصول نهایی و روش کار جت میل اسپیرال تاثیر می‌گذارند. از جمله این عوامل می توان به نرخ تغذیه، اندازه نازل، فشار نازل، زاویه نازل، سرعت جریان هوا، اندازه ذرات خوراک، قطر و عرض محفظه و قطر خروجی محصول اشاره کرد. همه این متغیرها را می توان در حین کار تنظیم کرد، اما به احتمال زیاد پس از شروع عملیات، فقط نرخ تغذیه تغییر می کند تا توزیع اندازه ذرات مورد نیاز را برآورده کند.

در واقع فرآیند آسیاب توسط جت میل اسپیرال فقط توسط خود آسیاب جت کنترل نمی شود. این فرآیندی است که شامل ماشین ها و اجزای مختلف است که باید به درستی یکپارچه و کنترل شوند. این لوازم جانبی شامل منبع انرژی سیال، فیدر، جداکننده سیکلون، جمع کننده گرد و غبار و غیره است.

بیشتر بدانید: چگونگی انتخاب آسیاب جت میل

روش کار جت میل بستر سیالی

روش کار جت میل بستر سیالی تا حدی با روش کار جت میل اسپیرال متفاوت است. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، در این جت میل ها، نازل ها دقیقا روبروی یکدیگر قرار دارند. مواد از طریق ورودی به مرکز فاصله بین نازل ها ریخته می شود. در این مرحله مواد در محدوده خردایش قرار گرفته و خرد می شوند. از طریق فن مکنده که در انتهای خط تولید پودر میکرونیزه جت میل قرار گرفته است، مواد آسیاب شده به سمت بالا هدایت می شوند. در قسمت بالایی آسیاب یک عدد سپراتور قرار داده شده است. به کمک سپراتور می توان اندازه ذرات خروجی را تنظیم کرد. به این ترتیب می توان با تنظیم سپراتور از مش ۲۰۰ تا مش ۲۵۰۰ را از آسیاب جت میل خروجی دریافت کرد.

سپراتور از تعدادی تیغه تشکیل شده است و با دور مشخصی دوران می کند. مواد درشت از تیغه ها عبور نکرده و به محدوده خردایش بازگردانده می شوند. در این حین مواد ریزتر از بین تیغه ها عبور کرده و به سمت سیکلون و بگ فیلتر برای جمع آوری ارسال می شوند.