نحوه کار بالمیل بر مبنای حرکت آبشار گونه گلوله ها و مواد ورودی است. عموما آسیاب بالمیل جزء قدیمی ترین سیستم های خردایش در جهان شناخته می شود و از همین رو در صنایع گوناگون در مقایسه با دیگر سیستم های خردایش شناخته شده تر است. با این حال هنوزه از این سیستم به منظور خردایش مواد معدنی استفاده می شود. به طور کلی بالمیل ها به منظور خردایش انواع معدنی از تجهیزات گوناگونی استفاده می کنند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

انواع تجهیزات به کار گرفته شده در خط تولید پودر میکرونیزه بالمیل

به منظور درک هرچه بهتر نحوه کار بالمیل بهتر است با نحوه عملکرد تک تک تجهیزات به کار گرفته شده در این خط بیشتر آشنا شویم. از جمله تجهیزات به کار گرفته شده در این خط تولید پودر میکرونیزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:َ

سپراتور

پیش از آنکه بخواهیم به بیان نحوه کار بالمیل بپردازیم بهتر است در وهله اول با نحوه عملکرد سپراتور یا کلاسیفایر هوایی آشنا شویم. به طور کلی کلاسیفایر هوایی وظیفه دانه بندی ذرات خروجی از بالمیل را بر عهده دارد. این تجهیز بسته به طراحی که دارد می تواند تنها با تنظیم دور معینی دانه بندی ذرات خروجی را تعیین کند. به این ترتیب مواد درشت با تیغه های موجود در این تجهیز برخورد کرده و به درون آسیاب بازگشت داده می شوند.

نحوه کار بالمیل + تجهیزات به کار رفته در آن | خرید آسیاب بالمیل

سیکلون و بگ فیلتر

از دیگر تجهیزاتی که باید با نحوه کار آن ها آشنا شد، سیکلون و بگ فیلتر است. به طور کلی سیکلون و بگ فیلتر عموما در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند که از دانه بندی خروجی بسیار ریز باشد. در این شرایط پس از سپراتور به منظور جدا کردن پودر از هوا از این تجهیزات استفاده می شود. سیکلون به عنوان تجهیز جدا کننده اولیه و بگ فیلتر به عنوان تجهیز جدا کننده ثانویه شناخته می شود. در سیکلون با استفاده از جریان گردابه ای مواد از هوای موجود در سیستم جدا شده و در بگ فیلتر با استفاده از کیسه ها این عمل انجام خواهد شد.

فن مکنده

پیش از آنکه بخواهیم با نحوه کار بالمیل آشنا شویم، بهتر است با نحوه عملکرد فن مکنده نیز آشنا شویم به طور کلی فن مکنده به دو صورت در خط تولید پودر میکرونیزه بالمیل مورد استفاده قرار می گیرد. یکی به صورت خارجی و دیگر به صورت داخلی در دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که پودر خروجی از بالمیل ریز باشد، فن به صورت خارجی و در صورتی که پودر خروجی از بالمیل درشت تر باشد، فن درون سپراتور قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانید: سیکلون غبارگیر و مزایا و معایب استفاده از آن

نحوه کار بالمیل

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، نحوه کار بالمیل بر مبنای حرکت آبشار گونه مواد است. به این ترتیب مواد از طریق ورودی طراحی شده برای خط وارد دستگاه شده و تحت خردایش قرار می گیرد. به این ترتیب مواد به همراه گلوله های قرار گرفته شده در آسیاب تحت حرکت آبشار گونه قرار گرفته و به طور دائم با یکدیگر برخورد خواهند کرد. حرکت آبشار گونه مواد درون بالمیل عموما توسط دور بحرانی در نظر گرفته شده برای آسیاب تعیین می شود. بر روی بدنه بالمیل ها عموما لاینر قرار داده می شود. لاینر ها وظیفه دارند تا از بدنه در برابر سایش محافظت کند. کاربرد دیگر لاینر ها در آسیاب بالمیل لیفت کردن مواد به سمت بالا است. به این ترتیب می توان گفت که لاینر ها دارای شکل به خصوصی بوده و همین موضوع در راندمان بالمیل تاثیر گذار خواهد بود.

بیشتر بدانید: مشخصات فنی آسیاب بالمیل