به طور کلی برای انتخاب آسیاب جت میل باید به فاکتورهای گوناگونی توجه شود. عموما آسیاب جت میل به گونه ای طراحی شده است که بتواند مواد تا سختی ۹٫۵ موس را آسیاب کند. بنابراین این فاکتور برای خرید آسیاب جت میل نیازی به بررسی ندارد. چرا که تقریبا این آسیاب می تواند هر نوع ماده معدنی خرد شونده ای را تا این سختی آسیاب کند. به طور کلی انتخاب جت میل به سبب ویژگی هایی که دارد انجام می پذیرد. در ادامه ویژگی های این آسیاب را عنوان خواهیم کرد.

ویژگی های آسیاب جت میل

پیش از آنکه به راهنمای انتخاب آسیاب جت میل بپردازیم، بهتر است در ابتدا با ویژگی های این آسیاب بیشتر آشنا شویم. از جمله ویژگی های این آسیاب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندازه ذرات خروجی از مش ۲۰۰ تا مش ۲۵۰۰

  • قابلیت خردایش مواد تا سختی ۹٫۵ موس

  • هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین

  • عدم وجود گرد و غبار در خط تولید پودر میکرونیزه جت میل

  • عدم آلودگی ماده به علت عدم تماس فلز با ماده

  • توانایی تولید محصولاتی با ارزش افزوده بسیار بالا

راهنمای انتخاب آسیاب جت میل

انواع جت میل

از جمله فاکتورهایی که پیش از انتخاب آسیاب جت میل باید مورد بررسی قرار داد، می توان مدل های مختلف جت میل اشاره کرد. به طور کلی آسیاب جت میل در دو نوع اسپیرال و بستر سیالی Fluid Bed اشاره کرد. در ادامه به طور مختصر در رابطه با این جت های توضیحاتی را ارائه خواهیم داد:

جت میل اسپیرال

جت میل اسپیرال یکی از انواع جت میل موجود در بازار است. عموما در این جت میل نازل ها مماس بر یک مسیر دایره ای شکل قرار دارد. به این ترتیب مواد از طریق ورودی به درون آسیاب ریخته می شود. هوا با سرعت بسیار زیاد به مواد برخورد کرده و در نتیجه مواد شتاب گرفته و به یکدیگر برخورد می کنند. بسته به طراحی آسیاب مواد پس از ریز شدن و رسیدن به اندازه مورد نظر از طریق خروجی در نظر گرفته شده، از آسیاب خارج می شوند.

جت میل بستر سیالی

آسیاب بستر سیالی یا fluid bed از دیگر انواع آسیاب جت میل است. در این آسیاب نازل ها دقیقا رو به روی یکدیگر قرار دارند. مواد از طریق ورودی وارد آسیاب شده و در فضای بین نازل ها قرار می گیرند. به این ترتیب به سرعت با یکدیگر برخورد کرده و آسیاب می شوند.

راهنمای انتخاب آسیاب جت میل

به طور کلی برای انتخاب آسیاب جت میل باید فاکتورهای گوناگونی را مد نظر قرار داد. از جمله این فاکتورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت

از جمله مهمترین فاکتورهایی که پیش از انتخاب آسیاب جت میل باید مورد بررسی قرار داد می توان به ظرفیت اشاره کرد. به طور کلی خط آسیاب جت میل با ابعاد و ظرفیت های گوناگون تولید می شود. عموما این دست از آسیاب ها از ابعاد و اندازه های آزمایشگاهی تا صنعتی قابل طراحی و تولید هستند.

اندازه ذرات خروجی

از دیگر فاکتورهایی که پیش از انتخاب آسیاب جت میل باید مورد بررسی قرار داد می توان به اندازه ذرات خروجی اشاره کرد. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، جت میل قادر است مواد تا اندازه ۵ میکرون ریز کند.

میزان برق مورد نیاز

از دیگر مواردی که پیش از انتخاب آسیاب جت میل باید در نظر گرفته شود، می توان به میزان برق مورد نیاز این دستگاه اشاره کرد. به طور کلی خط آسیاب جت میل میزان برق مصرفی بسیار پایینی دارد. عمده برق مورد نیاز خط آسیاب جت میل به کمپرسور آن وابسته است که بسته به میزان ظرفیت و همچنین میزان هوای مورد نیاز تعیین می شود.

یکدستی اندازه ذرات خروجی

از دیگر مواردی که در هنگام خرید و انتخاب آسیاب جت میل باید به آن توجه کرد، می توان به یکدستی اندازه ذرات خروجی اشاره کرد. این عامل تا حد زیادی به طراحی سپراتور وابسته است. سپراتور های طراحی شده توسط شرکت سمات صنعت سپاهان مطابق با آخرین نسل از سپراتورهای موجود در جهان طراحی و تولید شده است. همین عامل باعث شده تا ذرات در خروجی یکدست تر باشند.

قیمت آسیاب

از جمله مهمترین عواملی که در انتخاب آسیاب جت میل باید در نظر گرفته شود، قیمت آن است. به طور کلی قیمت آسیاب جت میل تا حد زیادی به متریال به کار رفته در دستگاه و همچنین ظرفیت آن وابسته است. عموما برای مصرف پزشکی، دارویی، بهداشتی، غذایی و…  متریال به کار گرفته شده در آسیاب باید استیل باشد. همچنین ظرفیت بیشتر دستگاه سبب می شود تا حد قابل توجهی حجم و به دنبال آن قیمت دستگاه افزایش پیدا کند.